Morfo Gelişim Akademisi | Bugün Sizi Hangi Duygu Yönetiyor?
Morfo Gelişim Akademisi | Danışmanlık | Eğitim |Kariyer |Koçluk
Danışmanlık, Koçluk, Eğitim
24385
post-template-default,single,single-post,postid-24385,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Bugün Sizi Hangi Duygu Yönetiyor?

Bugün Sizi Hangi Duygu Yönetiyor? - Morfo

’Bu gün sizi hangi duygu yönetiyor’’ en güçlü bulduğum ve en sevdiğim koçluk sorularından bir tanesidir. Mesela anında cevap veremeyiz bu soruya, nasılsın, sorusuna verdiğimiz gibi; iyiyim, kötüyüm, eh işte diyemeyiz. İçimizden en az birkaç kez tekrarlatacak kadar ısrarcı, kendimizle iletişim kurmamızı sağlayacak kadar da enteresandır. Aklınıza takılır, düşündürür ve cevabı bulmamız için zorlar. Öncelikle dönüp baktırır bu soru, bizi kendimize ve bir çek up yaptırır ruhumuza özenle.

Aranıp bulunur duygular ruhumuzun evinde. Kimilerini saniyeler içinde çabucak buluveririz ve kimilerini çıkartamayız saklandıkları derinliklerde. Sonunda sobelenirler sırasıyla; öfke, kıskançlık, kızgınlık, hüzün, mutluluk, sevinç umut, neşe coşku ve diğerleri. 

Duygularımızla ilgili farkındalığımız ve onları yönetme becerimiz bir günümüzün nasıl geçeceğini büyük ölçüde belirler. Yakın çevremizle ilişkilerimiz, yaşadığımız olaylar, içinde bulunduğumuz durumlara ilişkin algımız ve düşüncelerimiz birçok duyguyu davet eder iç dünyamıza. Duyularımıza, algılarımıza ve düşüncelerimize verdiğimiz içsel tepkilerimiz olan duygular, beynimizde oluşur, kalbimizde yorumlanır. Bize özgün deneyimlerimizden gelirler, alabildiğince kişiseldirler ve nasıl olduğumuzla ilgili mesajları bize birinci elden verirler.
Duygu mesajları, iç dünyamızda iyi olma hali ile kötü olma hali arasında gel-gitler yaşatır. Sırası gelen hemen çıkıverip oturur başköşemize ve çocuklar gibi yorulmadan sıkılmadan oynar bizimle. Bazen neşe gelir kahkahalar sarar içimizi, bazen hüzün gelir eğer başımızı, özlem geldiğinde uzaklara dalan gözlerimizle baş başa kalır, kızdığımızda gözlerimizden sert bakışlar savurur, mutlu olduğumuz anları ise sığdırırız minik gülüşlerimize. Her bir duygu farklıdır birbirinden, bazıları şımarıktır mesela her istediğini yapmak ister, bazıları acelecidir biz ne olduğunu anlamadan o ayrılmıştır yanımızdan, bazıları ise hoyrattır ve incitir gözümüzün yaşına bakmadan ve mütevazidir bazısı pek belli etmek istemez varlığını.
Gün boyu yaşanılan duygular, düşüncelerimizden daha çok yönetir bizi ve kaç kez ‘’ üzgünüm, canım çok sıkılıyor, öfkeliyim, çıldırıyorum, moralim çok bozuk, sinirden aklımı oynatacağım, kendimi iyi hissetmiyorum’’ deriz? Kızgınlık, öfke, kaygı, endişe, umutsuzluk, fazla aramaya gerek kalmaz buluruz onları hemencecik. Tanıdıktırlar, şımarıktırlar, hoyrattırlar, hızlıdırlar ve söz dinlemezler kolayına. Fırsatları iyi değerlendirirler, yanınızdan ayrılmak istemezler, uzun uzun oturur, sürekli konuşur ve tüm hünerlerini fütursuzca sergilerler. Emindirler kendilerinden çokça, bilirler sözlerinin iyi dinlendiğini. Farkına varamazsak ve anlamazsak bize ne söylemek istediklerini, çokça yorarlar ve yönetirler bizi.
Bazen ‘’ çok mutluyum’’ deriz ve ekleriz ardından ‘’nedenini bilmiyorum ama …’’ Uzaktır bize mutluluk, sanki hep yarında saklı ve hiç gelmeyecekmiş gibi. Yakıştıramayız mutluluğu kendimize, yaşamaktan korkarız doyasıya. Belki yaşamımızdaki küçük şeylerin mutluluk ve huzur verdiğini fark etmediğimizden belki de öğrenilmiş çaresizliklerimizden kıyıda köşede yaşarız bu güzel duyguları sessizce. Mesela ‘’İçimde garip bir huzur var’’ deriz. Garip huzur, ne garip! ve‘’ Çok güldük başımıza kötü bir şeyler mi gelecek?’’. Toparlanırız birden, kesilir kahkahalar en güzel yerinde ve ertelenir mutluluk başka zamanlara. Bu yüzden yudum yudumdur mutluluk, tane tanedir. Gelseler de kendilerini belli etmeyi pek sevmezler. Bilirler garipsendiklerini ve onlarla uzun uzun sohbet etmeyeceğimizi. Mütevazı olurlar bu yüzden, pek görünmek istemezler ve ürkekçe ilişiverirler yanımıza. Hoş geldin ve güle güle arasına sıkışırlar, belli belirsiz bir gülümseme bırakırlar yüreğimize. İzin vermeyiz, ya da bilmeyiz daha fazlasını çünkü daha az biliriz bize iyi hissettiren duyguların nerelerden geldiğini.
Oysa sağlımız için ne kadar da değerli iyi hissettiren duyguları çokça yaşamımıza almak. Bir o kadar önemli kendimizi kötü hissettiren duyguları tanımak ve verdiği mesajları doğru okumak. Bütün duygular, güçlü ve mutlu yaşam için bize birer armağan. Onları tanımalı, ne söylediğini duymalı ve mesajı doğru yorumlamalı.

Şu an bir saniye durmanızı ve bu güçlü soruyu kendinize sormanızı istiyorum.
‘’Beni şu an hangi duygu yönetiyor?’’

Olumlu duygular geliyorsa kulağınıza; mutluluğunuza mutluluk, huzurunuza huzur, umudunuza umut katarsınız. Çoğaltırsınız yaşamınızdaki güzellikleri, farkına varırsınız size iyi hissettiren küçük şeylerin büyük mutluluğunu ve daha doyumlu günler size eşlik etmesine izin verirsiniz.
Kendinizi kötü hissettiren duygular ise gelenler; neden bu duyguyu yaşadığınızı düşünür ve bu duygunun size vermek istediği gerçek mesajı alma fırsatını yakalarsınız. Düşüncelerinizi yenileme ve duygunuzu değiştirme şansına sahip olursunuz. Size verdiği mesajı alıp, geçmişin pişmanlıklarına ve geleceğin kaygısına saplanmadan duygularınızı kontrol etme becerinizi geliştirir ve yeni duygu durumunuzu belirleyecek düşünce sisteminizi oluşturursunuz.
‘’Bugün şu an sizi hangi duygu yönetiyor?’’ soruya vereceğiniz her cevap size seçim yapma özgürlüğü ve daha iyiye ulaşma şansı verir. İşte bu yüzden en sevdiğim koçluk sorusudur. Sık sık kendinize sorup gününüzü güzelleştirmesi dileğiyle….

Ataç 1.
Bugün Si̇zi̇ Hangi̇ Duygu Yöneti̇yor Sorusu Si̇ze Ne Kazandırır?
*  Duygularınızı fark edebilme yeteneğinizi geliştirir.
*  Kendimizle iletişime geçme fırsatı sağlar.
*  Kısa bir mola ile size özel bir zaman yaratır.
*  Yaşadığınız duyguyu isteyip istemediğinize karar verdirir
*  Size duygunuzu değiştirme seçeneğini sunar.
*  İstemediğiniz davranışlarda bulunmanızı önler.
*  Duygusal alışkanlıklarınıza çek-up yaptırır.
*  Duygularınızı yönetebilme becerinizi geliştirir.
*  Duygusal sağlığınızı korur.
*  Yaşam kalitenizi yükseltir.

Ataç 2.
Yaşam Etki̇nli̇ği̇

Duygusal Farkındalık
1. Bir günde yaşadığınız 3 duyguyu düşünün
2. Bu duyguları sizi etkileme derecelerine göre sıralayın
3. Her duygunun altına onu oluşturan ya da tetikleyen düşüncenizi yazın
4. Bunlardan hangilerini bilinçli yaşadığınızı işaretleyin

Arzu AKTAŞ