Morfo Gelişim Akademisi | Duygu Nefesleri
Morfo Gelişim Akademisi | Danışmanlık | Eğitim |Kariyer |Koçluk
Danışmanlık, Koçluk, Eğitim
24388
post-template-default,single,single-post,postid-24388,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Duygu Nefesleri

Duygu Nefesleri-Morfo

İnsan bedenini ve zihnini her yönü ile sarmalayan duygular çok güçlüdür. Düşüncelerimizden daha hızlı hareket ederler ve çoğunlukla davranışa zihinden daha çabuk ulaşırlar. Bu durum sadece davranışlarımız değil bedenimiz üzerindeki kontrolü kaybetmemize neden olabilmektedir. Sesimiz kısılır ve titrer, ellerimiz kollarımız bizden bağımsız hareket etmeye başlar, dizlerimizin bağı çözülür, ayaklarımız sallanır. Gözlerimizin karşımızdakine ne söylediğini pek farkında olamayız.

Bir de nefesimiz vardır, duygularımızın şekil ve biçim bulduğu, nefes alış veriş ritimlerimiz.

Yaşanılan her duygu, nefes alış veriş ritmimizi az ya da çok etkilemektedir. Özellikle zor duygularla baş etme sürecinde nefes ritmimizdeki değişimi daha fazla hissederiz. Bu ritim bize yaşadığımız duygunun ipuçlarını verir. Burnumuzdan soluk alıp bunumuzda soluk verdiğimizde, nefes alış verişlerde hızlanma yaşadığımızda, ağızdan nefes alıp ağızdan nefes verdiğimizde, öfke, kızgınlık, heyecan gibi duygular eşlik eder bize. Mutluluk, güven, sevgi gibi duyguları yaşadığımızda nefesimiz sakin bir nehir gibi varlığını unutur bize.

Hangi duyguların ruhumuzda tırmanışa geçtiğini haber veren nefes tonumuzu fark ettiğimizde kolayca yapabileceğimiz ve birkaç dakikayı bile almayan küçük egzersizlerle kendimizi rahatlatabilir, duygularımızı kontrol altına alabiliriz. Bu küçük ayrıntı, içinde bulunduğumuz duygusal ve zihinsel durumu değiştirmekte daha çok zaman kazanmamıza, zorlayıcı duyguların yoğunluğunu azaltmamıza büyük bir destek sağlar.

Nefes ritmimizle tanışmak için ilk adım; kendinizi iyi hissettiğiniz anlardaki nefes ritminizi belirlemek. Bu nefes ritimlerimizi karşılaştırabileceğiniz bir ölçüt elde etmemizi sağlar. Kendi normal ritmimizi tanıdıktan sonra farklı durumlarda ve olaylarda nefes ritmimizdeki değişimi yakalamaya çalışmak ve hangi duygu durumlarında size eşlik ettiğini tespit etmek ikinci önemli adımı oluşturmaktadır. Nefesimizle ilgili öğrendiğimiz bilgileri uygulamaya başlamak üçüncü eylem adımıdır.
Nefes ritminizi düzenleme kararını verdiğinizde bu başlangıç önce vücudumuzu ardından duygularımızı kontrol etmemize destek olur. Her gün en az bir nefes ritminizi yakalayarak işe başlamak hem kolay hem de eğlencelidir. Her yeni günde yeni keşifler yaparak nefes ritminizdeki değişimleri daha çabuk fark edebilecek ona hangi duygularını eşlik ettiğini rahatlıkla bulabileceksiniz. Ardından işin en kolay kısmı uygulama gelir. Uygulamada ideal başlangıç nefes ritmimize odaklanmak ve onu yavaşlatmaktır. Nefes ritminize odaklanmak mola almak gibidir. Dikkatimizi başka yöne çeker, duyguların yoğunluğundan arındırır, zihnimizi susturur ve sakinleştirir. Kendimizi toparlayabilmemiz ve daha sağlıklı düşünebilmemiz için zaman kazandırır.

Örneğin; Nefesinizi burnunuzdan hızla verdiğinizde bir şeylere kızdığınızı ve kontrol altına almazsanız bir sonraki adımda bunun büyük bir öfkeye dönüşeceğini fark edersiniz. Nefes ritminizin hızlandığını ve nefes alış verişlerinizin kısa kısa olduğunu fark etmek heyecanınızın kontrol altına alınması gerektiğinin habercisidir. Bu durumlarda biraz sakinleşmek önemlidir ve yaşamınızı oldukça kolaylaştırır. Gerginliğinizi üzerinizden atmak için nefes ritim sürenizi uzatmak size çok yardımcı olacaktır. Burnunuzdan yavaşça nefes alıp bir iki saniye bekleyip yavaşça ağızdan verirseniz ve birkaç kez tekrarlarsanız rahatladığınızı hissetmeye başlarsınız. Aşırı yorgun hissettiğinizde bile derin ve yavaş nefes alıp vermek sizi tazeleyecek, enerji seviyenizi yükseltir. Ayrıca, uykuya dalma sorunu yaşadığınız zamanlarda da nefes egzersizi sizi rahatlatarak uykuya dalmanıza yardım eder.
Nefes ritmimizde değişim yaratarak duygu durumunu dengelemeye çalışmak etkili ve uygulanması kolay çözümlerden birini bizlere sunmaktadır. Düşüncelerimizi sağlıklı bir ortamda yeniden gözden geçirme imkanı yaratarak; duygu durumunuzu dengede tutmanıza destek olur, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı korur, duygularımızı seçme ve değiştirme özgürlüğünü tanır, kontrol ve yönetimi elimizde tutmamızı sağlar, düşüncelerinizi çözüme odaklamamıza yardımcı olur, engelleri aşmada kendinizi daha güçlü hissetmenize katkı sağlar ve yaşam kalitenizi arttırır.
Duygularımızın nasıl nefes alıp verdiğini bilmek ve onlara yaşamımızda yer açmak kendimizle ilgili farkındalığımızı artırır. Sadece nefes ritimlerimizi fark ederek duygularımızı değiştirebilme seçeneğini elde etmek bizlere büyük bir lüksün kapılarını açar. Çünkü, duygu nefesinizi tanıdığınızda onu kontrol edebilir, nefes ritminizi belirleyebilir, duygu ve düşüncelerinizi yeniden şekillendirebilirsiniz.

Küçük bir nefes size nefes aldırır, ruhunuzu sakinleştirir ve sizi özgürleştirir.
Duygularınızın Nefesine bir göz atın O SİZE çok şey söyleyecektir.
Ataç 4.

Beş Adımda Rahatlayın
1. Burnunuzdan 4 e kadar sayarak nefes alın
2. Nefesinizi tutun ve 4 e kadar sayın
3. Nefesinizi 4 e kadar sayarak yavaşca verin
4. İki kez normal nefes alıp verin
5. Bu döngüyü üç kez tekrarlayın.

Arzu AKTAŞ