Morfo Gelişim Akademisi | Duyguları Tanımak
Morfo Gelişim Akademisi | Danışmanlık | Eğitim |Kariyer |Koçluk
Danışmanlık, Koçluk, Eğitim
24390
post-template-default,single,single-post,postid-24390,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Duyguları Tanımak

Duyguları Tanımak - Morfo

Duygu, herhangi bir zihin, his, tutku çalkantısı ya da devinimi olarak tanımlanmaktadır. İç iletişim kurmamızı sağlayan duygular herhangi bir düşünceden kaynaklanır ve verdiği mesajlar kendimizi iyi veya kötü hissetmemize neden olur. Öfke, üzüntü, yalnızlık, can sıkıntısı, umutsuzluk, korku, kuruntu, sinir, tasa, şüphe, kaygı gibi duygular kendimizi kötü hissetmemize neden olurken; mutluluk, coşku, rahatlama, sevinç, gurur, hoşnutluk, sevgi, güven, sadakat, huzur gibi duygular kendimizi iyi hissetmemizi sağlar ve günlük yaşantımızı büyük ölçüde olumlu etkiler.

Duyguların her biri insan yaşamı için değerli ve gereklidir. Kendimizi kötü hissetmemize neden olan duygular, yaşamsal acil eylem planımıza hizmet ederler. İstenen ve istenmeyen durumları, hoşlandığımız ve hoşlanmadığımız şeyleri, tehlikede olup olmadığımızın değerli mesajlarını gönderirler. Tedirgin olduğumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini hisseder ve kontrol etme mekanizmamızı çalıştırırız. Çevremizde olumsuz bir şeylerin varlığını sezdiğimizde korku duygusuna kapılır derhal bir önlem alınması gerektiğini düşünürüz. Bu uyarıları büyütmek, uzun süre yaşamak, görmezden gelmek, ertelemek, bastırmak duygusal sağlığımızı bozar ve yaşam kalitemizi düşürür.
Kendimizi kötü hissetmemize neden olan duyguların davranışlarımızı etkileme derecesinin oldukça yüksektir. Uyarı mesajı veren bu duygular, düşüncelerden daha hızlı hareket ederler. Böylece bize düşüncelerimizi yeniden organize etme, davranışlarımızı belirleme ve kontrol etme imkânı tanıyarak hareket alanımızı genişletirler.
Ruh sağlığımızın anahtarı, duygularımızı yönetme becerimizi geliştirmekten ve tüm duygularımızı tanımaktan geçmektedir. Duygularımızı tanıdığımızda ve bize verdikleri mesajları doğru bir şekilde anladığımızda yaşantımıza dair büyük farkındalık yaratırız. Duygularımızı fark ederek, anlayarak ve yöneterek kendimizle ve çevremizle daha doyumlu ilişkiler kurar, duygusal dengemizi sağlar, ruhsal sağlığımızı korur ve yaşam kalitemizi artırırız.

Ataç 1
Bir günde kaç duygu barındırabilirsiniz içinizde? Kaç tanesini yaşarsınız ve hangisini büyütürsünüz yüreğinizde? Duygularımız belirler yaşadığınız anın değerini.
‘Bugün siz hangi duyguları yaşıyorsunuz? Hangilerini yaşamak istersiniz? Değiştirmek ister misiniz şimdi?
Güzel bir çiçeğin kokusundaki büyüyle,
Minik parmakların avucundaki sıcaklığıyla,
Nefis bir yemeğin sofranızdaki bereketiyle,
Kumsalda gülümseyen ayak izlerinizle,
Gökyüzünün huzur veren mavisiyle
Bir yudum suyun doyumsuz tadıyla…..
Yeni duygular çimlensin diye, taze düşünceler filizlensin ruhunuzun döşeğinde…

Arzu AKTAŞ