Morfo Gelişim Akademisi | Kariyer Koçluğu
Morfo Gelişim Akademisi | Danışmanlık | Eğitim |Kariyer |Koçluk
Danışmanlık, Koçluk, Eğitim
21339
page-template-default,page,page-id-21339,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Kariyer Koçluğu

Eğitim Koçluğu Programı - Morfo

Kendi geleceğini düzenleme hakkına sahipsin, bir başkasının senin için yapmasını bekleme, ortaya çık ve söyle, İçinde yaşamak istediğin bir dünya oluştur, şansın senin için yapmasını bekleme şans sadece bir kelime oyunudur.

Dünya senin çalışmalarını görmeli ve sesini duymalıdır
Barbara LEWİS

Yaşam tarzınıza uygun bir işiniz olmasını mı yoksa işinize uygun bir yaşam tarzınız olmasını mı tercih edersiniz? Kariyerinizin temelini bu soruya vereceğiniz yanıt oluşturmaktadır. Cevabınız ne olursa olsun seçtiğiniz mesleğin yaşam tarzını belirlediği gerçeğini değiştirmeyecektir. Bu nedenle öncelikle nasıl bir işten önce nasıl bir yaşam istediğinize karar vermeli ve ardından bu yaşam tarzına uygun yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgilerinizi tespit etmelisiniz. Kendi gerçekliğinizden hareketle karşılaştığınız yol ayrımlarında seçenekleri değerlendirecek ölçütlere sahip olmalı ve kariyer yolculuğunuzun sorumluluğunu öncelikle siz almalısınız.
Kariyer koçluğu, hayalleriniz ve gerçekler arasındaki farkı istediğiniz yöne çevirmek, bu yönde adım adım ilerlemek ve hedeflerinize ulaşmada ödenmesi gereken bedellere katlanma gücü kazanmada danışanlarına seçkin bir katkı yapar.

Akademik Kariyer Koçluğu
Okul yaşamımızla birlikte kariyerimizle ilgili kritik dönemeçler başlar. Küçük yaşlarda ailelerin desteği, büyüdükçe tercihlerimiz devreye girer ve kariyer yolculuğumuz devam eder. Kendimizi çok iyi tanımamız, kararlı ve istekli olmamız, ailemizin rehberliği, arkadaş ve öğretmenlerin tavsiyeleri, uzman görüşleri yol ayrımlarında daha doğru yönlerde ilerlememizi sağlar.
Ortaöğretim ve üniversitede akademik yaşamınızda bir kariyer koçu ile çalışmak kendinizi ve hedeflerinizi sağlam bir temel üzerine kurmanızda size büyük avantajlar sağlar. Okul seçimi, alan seçimi, meslek seçiminde bilinçli kararlarla zaman ve emek kaybı yaşamaz, yetenek, ilgi ve becerileriniz doğrultusunda kariyer yolculuğunuzda emin adımlarla ilerleme imkânını elde edersiniz.
İş bulma dönemi üniversiteyi bitiren her genç için sert rüzgârların bol miktarda estiği güçlüklerle dolu bir dönemdir. Bugünün ihtiyaçları, gelecek endişesi ve para kazanma kaygısı birleşince iş bulma süreci büyük bir kaos ortamı yaratmakta, aşılması zor zamanlarıyla iş arayanların gözünü korkutmaktadır. Bu sürecin etkin olması çalışma hayatı için yaptığımız hazırlıklarla doğru orantılı olacaktır. Bu hazırlık sürecinde kariyer koçluğu iş arama sürecini kendinize en uygun şekilde tamamlamanıza destek olur.

İş Yaşamında Kariyer Koçluğu
Kariyer planımızda ilk işimizin ne olacağı kadar işimizde karşılaşacağımız olası durumlar ve sorunlarla nasıl baş edebileceğimiz konusunda da hazırlık yapmamızı sağlayan koçluk süreci iş hayatımızın geleceğine ait hedefler oluşturmamızı, doğru ve dengeli adımlar atmanızı sağlayan bilgi ve desteği sunar.
Kariyerimizde değişiklik yapmak, yeni hedefler belirlemek, yeni bir iş kurmak, mesleğimize farklı bir şirkette/kurumda devam etmek istiyor olabilir ya da yeni bir iş aramak durumunda kalabiliriz. Koçluk, kendinizi ve işinizi tüm boyutları ile yeniden analiz etmenize, hedeflerinizi netleştirmenize, hedeflere ulaştıracak strateji ve planlarınızı yapmanıza ve uygulama sürecinde ihtiyacınız olan davranış değişimlerini yaratmanıza destek olmaktadır.
Yetenek beceri ve ilginiz doğrultusunda hobinizi işiniz yapabilir, kariye basamaklarını gerçeklerden yola çıkarak daha kısa sürede kendiniz için oluşturabilirsiniz. İşinizi kendiniz için anlamlı kılmak, hak ettiğiniz başarıya ulaşmak sizin en doğal hakkıınız.