Morfo Gelişim Akademisi | Okullar Açılırken Çocuklar için 3 Adım
Morfo Gelişim Akademisi | Danışmanlık | Eğitim |Kariyer |Koçluk
Danışmanlık, Koçluk, Eğitim
24394
post-template-default,single,single-post,postid-24394,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Okullar Açılırken Çocuklar için 3 Adım

educationalapps-1080x607

Yeni bir okul dönemine merhaba derken yazın sıcak ışıkları valizini toplamaya başladı. Yazın dinlencesi; denizi, tatili, neşesi ile yaşantımıza yeni mutluluklar ve dost sohbetler katarken, bizleri yeni hedeflerle ve umutlarla dolu bir çalışma yılına hazırladı. Yaz temposunun beden yorgunluğu ve dinlenmiş zihniyle şimdi sonbaharın tatlı telaşelerini yaşama zamanı. Aileler için bu telaşelerin en değerlisi ve en heyecan dolu olanı hiç kuşkusuz; çocukların okul yaşamının yeniden başlaması.Okul hayatına ilk adımını atanların, bir üst sınıfa devam etmenin haklı gururunu taşıyanların, zorlu bir sınavın ardından liselerine yerleşenlerin, mutlu ve başarılı bir eğitim yılı için ilk umut dolu adımları ve hazırlıkları yaşanmakta…

Eylül ayı, hem öğrenciler hem de aileler için okul yaşamına uyum sürecidir. Okul alışverişleri, okul ziyaretleri, eğitim üzerine oluşturulan gündemler, aile içi sohbetler oryantasyonun önemli birer parçasıdır. Çocuklar için okul yaşamına başlangıç; yeni kitaplar, renk renk kalemler, özlenen arkadaşlar, okul bahçesinde zil sesleri arasına sıkışan oyunlar, sınıflarını paylaştıkları öğretmenler, eninde sonunda yapılacak bitmek bilmeyen ödevler ve kantinden alınan atıştırmalıklar demek. Gençler için; öncelikle arkadaşlarla yapılan sohbetler, boş dersler, biraz şamata, sevilen ve sevilmeyen dersler, en sıkıcıları, aşılacak zorlu sınavlar ve gelecek anlamını taşır. 
Ailelerin, okul yaşamı ile ilgili parametreleri çoğunlukla; dersler, ödevler, etkinlikler ve sınavlardaki performans ile sınırlı kalır. Çocuklarının okul başarısını yakından takip eden anne babalar, daha iyi performans ve daha iyi bir gelecek için bir çok uyarı ve yorumda bulunur, isteklerini ifade ederler. Cümlelerde, kelimelerde ve davranışlarda şekil bulan düşünce ve duygular, çocuklar tarafından kolayca algılanır, aileden gelen değerli bilgiler özenle derlenir ve toparlanır. Kendilerine ne söylendiğini değil ne söylenmek istediğini çok net seçen çocuklar görünürdeki mesajları değil kendilerine gönderilen gerçek mesajları dikkatle kaydederler. Bu noktada, çocuk için okulun anlamı, anne babanın okula yüklediği anlama eşitttir.
Ailelerin duygu, düşünce ve davranışları, çocukların okul yaşamlarının anlamını oluşturur, temel kavramlarını meydana getirir. Anne baba olarak okul yaşamı ile ilgili sözleriniz, davranışlarınız çocuğunuzun okul şemasının içini doldurur. Deneyimler ve öğrenilenler bu yapının üzerine inşa edilir ve yükselir.Bu nedenle ailelerin çocuklarını ne şekilde cesaretlendirdiği ve hangi mesajları ilettiği onların eğitim yaşamı ve sağlıklı kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Olumsuz mesajlar, cesaret kırıcı sözler ve davranışlar çocuğun hem kimliğine hem de okul yaşam başarısına tahmin edilenden çok daha büyük zarar vermektedir.Bu konuda aileler olarak farkındalık kazanmak, çocuklarımıza etkili mesajlar vermek kolaylıkla yapılabilecek bir kaç adımı içerir.

Birinci adım; çocuğun okul yaşam şemasında olumlu ve gelişim odaklı özelliklerin yer almasını sağlamak. Eğitim ve okul yaşamı ile ilgili kurduğumuz cümlelerde” mutluluk duymak, yeni bir başlangıç, merak etmek, öğrenmek, gelişmek, mücadele gücü kazanmak, keşfetmek, ilerlemek, yeni şeyler denemek, yetenekleri geliştirmek, yaratıcılık, farklı bilgiler edinmek, arkadaşlık, işbirliği, eğlenmek, büyümek yardımlaşmak,başarmak, çaba göstermek, hayal etmek, … ” gibi kelimeleri daha sık ve bilinçli kullanmak. Kilit pozitif kelimeler, hem size hem çocuğunuza iyi gelecek, onun eğitim yaşamında daha cesur ve istekli olmasını sağlayacaktır.

Bu şemada başka neler olmasını istersiniz?
İkinci adım; çocuğumuzla okul yaşamı hakkında bütüncül sohbetlerde bulunmak. Bu sohbetlerde okul tüm boyutları ile değerlendirmeli; okulun fiziki mekanı, sosyal ortamı, öğrenme imkanları, başarı ve gelişim, sportif ve sanatsal etkinlikler hakkında paylaşımlar yapılmalıdır.
”Okul, bu yıl sence hangi sportif turnuvaya katılır? Okul yaşamında bu yıl hangi alanlarda gelişme kaydetmek istiyorsun? Okulun en çok hangi bölümünden keyif alıyorsun? Okulda en çok hangi oyunları oynamaktan hoşlanırsın? Hangi kulübe katılmak istersin? Bu kulüpte ne gibi çalışmalar yapmak istersin? Neler öğreneceğini merak ediyor musun? Bu yıl neyi farklı yapmak istersin? En çok hangi dersi merak ediyorsun? Bu yıl neler öğrenmek istersin? Başarı için nelere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsun? Dersleri senin belirleme fırsatın olsaydı çocukların hangi dersleri almalarını isterdin?Geçen yılki en iyi okul anın hangisiydi? En çok neyi öğrenmek seni şaşırtmıştı? Bu yıl okulla ilgili neler planlıyorsun? ” Bu ve benzeri sorular çocuğunuzun düşünce ve duygularını paylaşmanıza ve onun olumlu şemalar geliştirmesine büyük katkılar sağlar.
Üçüncü adım; Mesajlarımızı fark etmek. Pozitif ve yapıcı mesajlar kullanmak. Performans odaklı yaklaşım tüm iyi niyetlere rağmen çocuklara bazı olumsuz mesajlar gönderilmesine neden olmaktadır. Bunu önlemek için kullandığımız cümlelerin görünürdeki mesajlarını değil gerçek mesajlarını farketmemiz önemlidir.Cümlelerimizle çocuklarımıza olumlu mesajlar göndermek onların okul yaşamına katkımızı çoğaltacaktır.

Sık sık kullanılan bazı cümlelerin çocuklar tarafından algılanan gerçek mesajlarına bakalım:

”Koskocaman bir yazı booomboş geçirdin.”
Mesaj: üç ay boyunca yararlı hiç birşey yapmadın. Okula hazır olmadığını düşünüyorum.Yetersizlik

Şimdiye kadar verdiğin sözler gibi olmasın!
Mesaj: Verdiğin sözleri tutamıyorsun, sana güvenmiyorum. Güvensizlik.

”Tatilde bir tane bile kitap okudun mu? Bir kitap yüzü açtın mı?”
Mesaj: Kitap okumak zorunlu bir görevdir. Sen bu görevi yerine getirmedin. Sorumsuzluk.

”Yaz boyunca yattın, hiç ders çalışmadın, Hiç soru çözmedin.”
Mesaj: Okul için hazır değilsin, test çözen çocuklar seni geçti, geridesin. Suçlama, Sorumsuzluk, Kıyas, Başarısızlık.

”Bakalım bu yıl dersler nasıl olacak?”
Mesaj: Geçen yılki performansın berbattı. Bu yıl başını dersten kaldırmayacaksın, aksi takdirde seni mutlu eden herşey iptal. Tehdit.

”Bir dediğini iki yapmadık. Her istediğini aldık. Bir sürü masraf yapıyoruz, haberin olsun.”
Mesaj: Her şeyin bir karşılığı var. Seninle pazarlık yapıyorum. Sen bu sene derslerine bizim için çalışmalısın bunu bize borçlusun.Pazarlık.

Şimdi yukardaki mesajları alıp çocuğun okul şemasına ilave edelim: ”Sana güvenmiyorum, sorumluluklarını yerine getirmiyorsun, okula başlamaya hazır değilsin, seni yetersiz buluyorum, başarısızsın, senin için yaptıklarımızın karşılığını vermek zorundasın, kendin için değil bizim için çalışmalısın, eğlence bitti ” Böyle bir şema içeriğini hiç bir çocuk hak etmez ve hiçbir aile çocuğuna bu mesajları bilinçli olarak vermek istemez. Aslında ailelerin yapmak isteği tek şey; çocukları için mutlu ve başarılı bir gelecek hazırlama arzusu.
Okul, çocuğun zengin yaşam alanıdır. Okulda; merak eder, eğlenir, sosyalleşir, zorlukları aşmayı ve mücadele etmeyi öğrenir, sorular sorar, cevaplar arar, kafası karışır, başarır, gelişir, kendini tanır, engelleri aşma yollarını öğrenir, oyun oynar, başarısızlığı göğüsler, çaba gösterir ve yeniden dener. Çocuklar için değerli üç adım; Destekleyici kelimeler, okula bütüncül yaklaşım ve gerçek mesajları içerir ve eğitim yaşamında rahat ve güveli bir yol almanın adımlarını ailelere sunar. Hem çocuğunuzun hem de kendi yaşamınızın mutluluğunu ve başarısını çoğaltmada, olumlu okul yaşam şemalarını oluşturmada siz değerli ailelere büyük yardımlarda bulunacaktır.
Çocuklar anne babalarının en iyi taklitçileridir, çocukların doğasını besleyen ebeveynler kadar hiçbir şey onlara yaşamı öğretemez ve ne kadar harika olduklarını hissettiremez.

Arzu AKTAŞ